...Hazan Makamı...

...Hazan Makamı...
Şüphesiz şiirin bir kısmında hikmet vardır.

...Fikir Sancısı...

...Fikir Sancısı...
Duyun bir yerlerde biri sözlerle vurulmuş.

...Tavan Arası...

...Tavan Arası...
Yolu Dünyadan Geçen Her Kelimenin Mekanı.

...Kitaba Dair...

...Kitaba Dair...
Okumalarımdan Arda Kalan ve Kitaplara Dair Her Şey.

Kabahatlar Kanunu

6 Haziran 2011 Pazartesi


KABAHATLAR KANUNU

Vicdan azabı dediğimiz sarkaç yakamıza yapıştığında salınışını hiç hesaba katmadan uzaklaşmasını arzularız biran önce. Gizli kapaklı kendini aklama operasyonlarında vicdan'a yer yoktur çünkü.Elimizde olmayan sebeplerden dolayı bulaştığımız dünya hayatı vicdan azabının gölgesinde kabusa dönse de vicdan azabı çekebilmek de insan olduğumuzun tek kanıtı.. Onunla olmaz,onsuz hiç olmaz.Ben görmedim,duymadım,bilmiyorum demenin en elim tanığı.

Ve vicdan azabının tek düşmanı bahaneler.. Yaratan her şeyi bir sebebe bağlayarak halk etse de sudan sebepleriniz zulmün ağırlığını kaldıramayacak kadar saflar,onları rahat bırakın.Zulüm dediysem öyle afilli işkenceler değil söz konusu, bir düşünün hayatınızı karartan o küçücük bahaneleri.. Düşünürken sakın aklınızla muhatap olmayın, kalbi galebe çalan tek puttur. Akıldan noksan olsaydık dünyadan da münezzeh sayılırdık, o sebeple o kadar temiz değil ellerimiz..

Oysa insan kendini temize çekme noktasında oldukça mahir ,sözüm ona sudan çıkma balıklar gibiyiz hayatta, ha çırpındı ha öldü. O sebeple taşın altına hep başka eller girmeli,sizin naçiz hassasiyetiniz o ağır yükleri kaldıramayacak kadar insancıldır çünkü! Benliğinizin şık muhatapları, yüzünü zatınıza çevirdiğinde anlamlandıramayan bir yüzle,elinden gelmeyeni ayaklarına devredip kaçmanın bin bir türlü yolunu bulan sevimli kibriniz alnınızın akını karaya çalar gizliden.. Kimsenin yoğurdu pazarda satılamayacak kadar ekşi olmadığından alnının karasıyla, ellinde beyaz mendiller tutar,çünkü barışçıldır insan, yıkımın en sevimlisi de barışçıl olandır zaten, vicdanı kelepçelenen.Suça hazırsa kainat, masumdur insan, nasılsa temiz eller,kara yüreklere dokunmamıştır.

Bir yol bulmalı ve bu savaşta kendine galip gelmeli insan.Sıra sıra tüm bahaneleri dolaşmalı,en şık duranı aklın küstahlığına giydirmeli.Unutulmamalı ki suçun en kolay aklananı, sorumlulukla fazla laubali olmadan suçu muhataba atfetmektir.Hele bir de orta ölçekli bir gürültü tufanı koparabilirseniz herkes mağduriyetinize şapka çıkartır.

Başınızı yastığa koyduğunuzda sızlamayan bir vicdan sahibiyseniz, aidiyetiniz zulmün gölgesinde kalmış demektir,dün beni kahreden, yarın senin kahrında bayrak taşır..Ellerini saklama onlar hem zalimin hem de mazlumun mendil tutanıdır.

En iyisi sen yine ellerini yıka,
ben görmedim,
ben duymadım,
ben bilmedim..

Sanır ki insan, hiç yaşamadım..

K.Saat
0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuzu esirgemediğiniz için teşekkürler... (:

 

2009 ·Ruz-i Ceza by Keziban Saat, Free Blogger Templates